Find Your Next Job

Development Engineer

Posted on July 13, 2026

  • Raahe, Finland
  • 0 - 0 USD (yearly)
  • Full Time

Development Engineer job opportunity

Tailor Your Resume for this Job


Työtehtävän kuvaus

Haemme SSAB:n Raahen terästehtaalle kehitysinsinööriä määräaikaiseen työsuhteeseen terässulaton prosessikehitykseen. Työssäsi pääset osallistumaan mielenkiintoisiin ja vaihteleviin kehitysprojekteihin sekä prosessiin liittyvien ongelmien ratkaisemiseen yhdessä useiden sidosryhmien kanssa. Tässä työtehtävässä sinulla on tavoitteena kehittää prosessin suoritus- ja laaduntuottokykyä kohti yhä vaativampien erikoisterästuotteiden vaatimuksia. Työssäsi kehität teräksen valmistusprosessin praktiikoita ja toimintamalleja siten, että etenemme kohti strategisia tavoitteitamme. Analysoit dataa ja prosessimittauksia erilaisten työkalujen avulla ja teet johtopäätöksiä. Tehtävässä on mahdollisuus osittaiseen etätyöhön.

Tehtävä on määräaikainen ajalle 9/2026–9/2027.

Pääasialliset työtehtävät

  • Jatkuvavaluprosessin kehittäminen
  • Prosessin suorituskyvyn ja aihiolaadun parantaminen
  • Data-analytiikka ja ongelmien ratkaisu
  • Tuotannon tukitehtäviä
  • Kehitysprojekteihin osallistuminen, myös kansainvälisesti


Odotamme sinulta

  • Diplomi-insinöörin tutkintoa prosessitekniikan tai prosessimetallurgian opintosuunnalta
  • Ongelmanratkaisukykyä ja luovuutta
  • Hyviä yhteistyö- ja viestintätaitoja, sekä suomen että englannin kielellä
  • Aloitteellisuutta, vastuun ottamista ja itsenäistä työotetta
  • Aktiivista otetta turvallisuustyöhön
  • Aikaisempi työkokemus metallurgisen teollisuuden parissa katsotaan eduksi


Tarjoamme sinulle

Tarjoamme työntekijöillemme laajan valikoiman arvostettuja etuja. Tässä on muutamia esimerkkejä:

  • Kannustinpalkkio-ohjelmat

  • Laajennettu työterveyshuolto

  • Virkistysedut

Rekrytointiprosessi

  • Hae
  • Haastattelu
  • Arvioinnit
  • Suositusten tarkastaminen
  • Terveystarkastus
Työsopimuksen allekirjoitus

Hae tehtävään 28.7.2026 mennessä. Huomioithan, että aloitamme haastattelut jo hakuaikana.

Taustaselvitys voi olla osa rekrytointiprosessia. Terveystarkastukseen kuuluu myös huumausainetestaus.


Lisätietoja tehtävästä antaa

Email agne.bogdanoff@ssab.com tai puhelimitse +358405490306 pe 17.7. klo 13-14 ja ke 22.7. klo 14.30-15.30.

Terveisiä tulevalta esihenkilöltäsi:

“Hei, olen Agne, prosessikehityksen vetäjä Raahen tehtaalla. Teräksenkehityksen tiimissä työskentelee kahdeksan rautaista ammattilaista haastavien metallurgisten kehitystehtävien parissa. Teknisten asiantuntijoiden joukossa jaamme osaamistamme, kehitämme ja kehitymme yhdessä. Hyvä tiimihenki siivittää tulokseen. SSAB:n strategiana on erikois- ja premium-terästen myynnin kasvattaminen, joka tuo kehittämiseen haastetta sekä laaduntuottokyvyn että joustavien materiaalivirtojen osalta. Tervetuloa mukaan kehittämään prosesseja ja toimintatapoja yhdessä meidän kanssamme!”


Tailor Your Resume for this Job


Share with Friends!

Similar Jobs


HIRSCHMANN AUTOMOTIVE logo HIRSCHMANN AUTOMOTIVE

Process Development Engineer Hv (M/W/D)

Über Hirschmann Automotive Hirschmann Automotive ist seit über 60 Jahren Entwicklungs- un…

Full Time | Rankweil, Austria

Apply 1 week, 4 days ago

Amazon Web Services logo Amazon Web Services

Network Development Engineer, Amazon Web Services

DESCRIPTION AWS Infrastructure Services owns the design, planning, delivery, and operation of all A…

Full Time | Sydney, Australia

Apply 2 weeks, 4 days ago

Orion Corporation logo Orion Corporation

Development Engineer

We are looking for a Production Development Engineer for a permanent position at Fermion’s Ha…

Full Time | Hanko, Finland

Apply 3 weeks, 2 days ago

Amazon.com logo Amazon.com

Network Development Engineer, Direct Connect

DESCRIPTION Do you like to use network and Unix systems engineering to deliver simple, sustainable …

Full Time | Dublin, Ireland

Apply 3 weeks, 3 days ago

Renesas logo Renesas

Senior Staff Business Development Engineer Xev Solutions (F/M/D)

Company Description We are a leading semiconductor supplier in industrial and automotive markets, o…

Full Time | München, Germany

Apply 3 weeks, 4 days ago

Sandvik logo Sandvik

Test Mine Development Engineer

Our Test Mine organisation is looking for a Test Mine Development Engineer . The role is full-time,…

Full Time | Tampere, Finland

Apply 3 weeks, 4 days ago

MED-EL logo MED-EL

Electronics & Embedded Development Engineer (M/W/D)

Research & Development Innsbruck, Österreich FachkräfteVollzeit 38,5hUnbefristet Unse…

Full Time | Innsbruck, Austria

Apply 1 month ago

Fiserv logo Fiserv

Software Development Engineering - Advisor I

Location: Pune, Mahārāshtra, India Job ID: R-10395397 Category: Technology Onsite Posting Start Dat…

Full Time | Mh, India

Apply 1 month, 1 week ago